Zabytki

Zabytki

Popularne zabytki w Turcji

Tureckie zabytki są znane na całym świecie. Z największym ich skupiskiem mamy do czynienia w stolicy Turcji – Stambule. Oprócz tego, warto jest odwiedzić także pozostałości starożytnego miasta Efez oraz miasto Izmir.

STAMBUŁ
Będąc w Stambule warto jest zobaczyć przede wszystkim Hagia Sofię, Błękitny Meczet i Hipodrom. Hagia Sofia, wybudowana w VI wieku n.e. na polecenie cesarza Justyniana I, była początkowo największą świątynią chrześcijańską na świecie, a następnie meczetem, by w 1934 roku zostać przemianowana na muzeum. To co ją wyróżnia, to ogromna kopuła o 30-metrowej średnicy, 4 minarety i wnętrza wypełnione licznymi, pozłacanymi mozaikami. Jeśli chodzi o Błękitny Meczet, jest on okazałą budowlą zbudowaną w XVII w. na polecenie sułtana Ahmeda posiadającą oprócz ogromnej kopuły i 6 minaretów, liczne kolumny, półkola oraz aż 260 okien. Nazwa meczetu pochodzi od wykorzystanych w jego wewnętrznych ścianach, błękitnych płytek pochodzących z Izmiru. Z kolei Hipodrom, to 500-metrowy plac, na którym w czasach Cesarstwa Rzymskiego były urządzane wyścigi rydwanów konnych i uroczyste ceremonie. Obecnych czasów doczekały umieszczone w jego centralnej części Obelisk Teodozjusza, Wężowa Kolumna oraz Obelisk Konstantyna VII Porfirogenety.

EFEZ
Wśród obiektów zasługujących na zwiedzenie w Efezie, warto jest wyróżnić przede wszystkim pozostałości wybudowanej w II w. p.n.e, największej w czasach antycznych dwufasadowej biblioteki – Biblioteki Celsusa, ruiny Wielkiego Teatru, który niegdyś mieścił aż 25 tys. widzów, pochodzący z I w.p.n.e budynek Rady Miejskiej – Prytanejon czy pozostałości Świątyni Domicjana i rzymskich willi należących w Starożytności do najbogatszych mieszkańców Efezu.

IZMIR
Będąc z kolei w Izmirze, koniecznie trzeba wejść na górującą nad miastem Aksamitną Twierdzę, z której rozpościera się wspaniały widok na całe miasto oraz na Zatokę Izmirską. Warto tutaj także zwiedzić pozostałości antycznej agory, a także liczne zabytkowe kościoły i meczety, pośród których na szczególne uznanie zasługują kościół św. Polikarpa, meczet Konak czy meczet Hinar. Bardzo interesującym obiektem jest także znajdująca się w dawnej Dzielnicy Żydowskiej winda Asansor. Jest to bardzo nietypowa, 80-letnia winda o 50 metrach wysokości, przytwierdzona do skały i łącząca ulicę, która znajduje się u jej podnóża z ulicą, która znajduje się na jej szczycie.