Marmaris

Marmaris

Marmaris, czyli turecki kurort, który zalicza się do tych największych i najpopularniejszych, znajduje się na wybrzeżu Morza Egejskiego. Jest to miejsce pełne atrakcji turystycznych i miejsc do świetnej zabawy.

Korzenie tego miejsca sięgają 6 tysięcy lat p.n.e., a pierwotna nazwa opisywanego tu miasteczka portowego brzmiała Physcus (i należało ono
do królestwa Karii). Znajdujący się tam zamek, w 4 wieku p.n.e. został zaś zdobyty przez armię Aleksandra Macedońskiego. Obecna nazwa miasta, jak głoszą legendy, pojawiła się zaś wtedy, gdy Sulejman Wspaniały (w XV wieku n.e.), atakując nie tak odległy Rodos, oburzył się widząc twierdzę i krzyknął „Mimari as”. Oznacza to: „powiesić architekta”.

Kurort Marmaris rozciąga się nad jedną z największych zatok portowych w Turcji, co pozwala na obserwację różnego rodzaju statków. Niestety na przestrzeni stulecia, w czasie burzliwych walk miasto straciło większość swoich oryginalnych budowli, jednak nadal można podziwiać tam np. słynną twierdzę (położoną na niewielkim wzgórzu).

Atrakcje turystyczne w Marmaris

Warto zaznaczyć, że pomimo trwającego już od kilkudziesięciu lat, dość gwałtownego rozwoju turystycznego, miasto to zachowało swój urok. W dużej mierze zaś zawdzięcza go swemu malowniczemu położeniu. Już od wieków Marmaris jest jednym z najbardziej ruchliwych portów, teraz zaś kotwiczą zaś przede wszystkim jachty. Turyści mogą zaś poznać historię tego tureckiego zakątka, spacerując po zabytkowym centrum. Punktem obowiązkowym jest zaś odwiedzenie zamku zbudowanego w czasach p.n.e., odnowionego przez Aleksandra Macedońskiego, a w XVI wieku używanego przez sułtana. Teraz w potężnej twierdzy znajduje się muzeum Marmaris Kale (będące zbiorem przedmiotów z epoki antycznej oraz czasów osmańskich). Ciekawym miejscem jest również Grobowiec Sariany , zbudowany w stylu otomańskim – dla uczczenia znanej z przepowiadania przyszłości Sariany.

Warto wiedzieć, że Marmaris jest doskonałym miejscem nie tylko do zwiedzania, ale także do aktywnego wypoczynku: znajdują się tam liczne miejsca do uprawiania sportów wodnych, a także boiska do grania w piłkę. Wieczorami zaś udać się można do licznych barów i restauracji.