Fethiye

Fethiye

Piękno wybrzeża w Fethiye przyciągało ludzi niczym magnes już od czasów starożytnych, gdyż pierwsze osadnictwo na tych terenach sięga ponad 2600 lat wstecz. Dzisiaj jest to kurort, który wybierają turyści z całego świata. Fethiye oznacza bowiem wczasy w Turcji spędzane na rajskiej plaży, w towarzystwie starożytnych ruin.

Miasto jest położone w południowo-zachodniej części Turcji. Z jednej strony Fethiye oblewają wody Morza Śródziemnego, z drugiej piętrzy się pasmo górskie Taurus. Temperatury panujące w Fethiye sięgają nawet 40 stopni Celsjusza latem, a zimą utrzymują się na poziomie 15-20 stopni.

Jakie atrakcje czekają w Fethiye?

Rajskie plaże w Fethiye są osłonięte od wzburzonych fal dzięki wysuniętej przed brzeg wyspie Şövalye, która przyjmuje na siebie siłę morskich sztormów. Turecki kurort oferuje turystom szereg aktywności typu pływanie w morzu, opalanie się na leżakach, loty na paralotni, pływanie na kajakach.

Nad miastem znajdują się wykute w skale grobowce, pozostałe po cywilizacji Likijczyków, którzy panowali na terenie zachodniej Azji Mniejszej ok. VI wieku p.n.e.

Propozycją ciekawej wycieczki po okolicach Fethiye może być miasto Kayaköy, popularnie zwane „miastem duchów”. Ten niecodzienny przydomek miasto otrzymało dlatego, że od 1923 roku nie jest zamieszkane. Wynika to z mocy układu zawartego pomiędzy Grecją a Turcją, zgodnie z którym Grecy musieli na zawsze opuścić Kayaköy. Dzisiaj opuszczone zabudowania są atrakcją turystyczną, gdzie o wieczornej porze może szybciej zabić tętno.

Do Fethiye najszybciej się dostać przylatując do Turcji samolotem, obierając za cel lotniska w miastach Antalya lub Dalaman. Następnie należy się przesiąść na samochód lub autobus. Pokonanie trasy lądowej pomiędzy Antalya a Fethiye zajmuje około trzy godziny czasu, z kolei pomiędzy Dalaman a Fethiye – godzinę.