Cuda natury

Cuda natury

Popularne lokalizacje w Turcji stworzone przez naturę

Ze względu na interesujące położenie geograficzne, w Turcji można spotkać się z wieloma interesującymi lokalizacjami stworzonymi przez naturę. Wśród nich warto jest wyróżnić Pamukkale, interesujące formacje skalne w Kapadocji czy też Góry Kackar.

Pamukkale (zobacz foto – http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=10843)to turecka miejscowość słynna z niezwykłych formacji wapiennych powstałych przez działanie wody mineralnej, która pochodzi z gorących źródeł. Nazwa Pamukkale oznacza w języku tureckim po prostu „Bawełniany Zamek”. Formacje wapienne w tej miejscowości w istocie przypominają bowiem z wyglądu bawełnę. Kąpiel w wodach wypływających z formacji wapiennych w Pamukkale może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Według osób, które odwiedziły tą miejscowość wpływa ona korzystnie na leczenie nadciśnienia i problemów z krążeniem, niestrawności, reumatyzmu, chorób skóry i oczu oraz na łagodzenie stanów napięcia nerwowego i wyczerpania fizycznego.

Kapadocja (zobacz foto – http://www.globtroter.pl/zdjecia/kapadocja,galeria.html) to turecka kraina położona w centralnej Anatolii stanowiąca jeden z cudów przyrodniczych. Rozpościera się w niej księżycowy krajobraz pochodzenia wulkanicznego, nad którym górują wulkany Hasan i Erciyes. Niesamowite formacje skalne obecne w tej krainie powstały na skutek skamienienia tufu wulkanicznego kilka milionów lat temu. Oprócz tego duży wpływ miała także działalność człowieka. W skałach tufowych wydrążone zostały bowiem niesamowite obiekty w postaci domów, tuneli i kościółków. Na szczególną uwagę zasługuje skupisko 350 kościołów bizantyjskich w zlokalizowanym w Kapadocji Parku Narodowym Göreme.

Z kolei Góry Kackar to idealne miejsce do trekkingu. Ich niezwykły, alpejski krajobraz pełen polodowcowych jezior i porośnięty bujną roślinnością układającą się strefami, piętrowo, przyciąga rokrocznie tłumy turystów. To pasmo górskie jest słynne także dzięki temu, że prawdopodobnie w jego rejonach, pierwszy raz w historii zostało zasadzone ziarno.