Ceny w Turcji

Ceny w Turcji

Słońce, egzotyka, malownicze widoki i pełne zabytków miasta przyciągają do Turcji rzesze turystów spragnionych wypoczynku w zapierającym dech w piersiach otoczeniu oraz osoby, pragnące poznać bogatą i barwną kulturę mieszkańców. Przed wylotem warto jednak zaczerpnąć informacji na temat kosztów życia oraz zwiedzania w Turcji, co pozwoli na lepszą organizację wydatków podczas urlopu.

Koszty w Turcji – co warto wiedzieć przed wylotem?

Najtańsze miejsca, w których można dokonać zakupu lokalnych produktów to bazary. W atrakcyjnych cenach sprzedawane są tutaj przede wszystkim świeże owoce i warzywa. Osoby preferujące zakupy w sklepie powinny jednak wybrać się do popularnego, niskobudżetowego marketu Halkmar (odpowiednik Biedronki) dysponującego szerokim asortymentem. Można tu znaleźć niemal wszystko, czego potrzebuje turysta, z wyłączeniem alkoholu oraz papierosów. Do znanych sieciówek należy również Ismar. Kosmetyki w niskich cenach sprzedawane są natomiast w Gratisie oraz Watsonie.

Narodową walutą Turcji jest lira turecka (TRY). Warto wiedzieć, iż 1 zł to mniej więcej 1,1 TRY. Za opakowanie herbaty zapłacimy w Turcji ok. 15 TRY, za oliwę z oliwek od ok. 13 do 15 TRY, chleb nabyć można za 75 krs, wodę mineralną (0,5 l) za 30 krs, doner z kurczaka za ok. 4 TRY, a piwo od 6 do 7 TRY. Gałka lodów w kawiarni kosztować będzie od ok. 2 do 3 TRY, zaś tureckie desery mleczne od 5 do 10 TRY. Osoby, pragnące skorzystać z oferty lokalnych biur podróży, oferujących wycieczki fakultatywne powinny wiedzieć, iż ceny wyjazdów zaczynają się już od 10 EUR.