Antalya

Antalya

Urlop to z utęsknieniem oczekiwany czas i dlatego warto go tak zaplanować, żeby nie tylko wypocząć, ale także zwiedzić wymarzone miejsca. Jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji mogą być wakacje w Antalyi.

Turecki kurort Antalya jest usytuowany w południowo-zachodniej Turcji w starożytnym regionie Pamfilia. O jego uroku decyduje z jednej strony sąsiedztwo gór Taurus, z drugiej natomiast zatoki Morza Śródziemnego o tej samej nazwie. Antalya to jedna z ważniejszych, sprzyjających wypoczynkowi miejscowości Riwiery Tureckiej. Najgorętszymi miesiącami jest tutaj czas pomiędzy lipcem i wrześniem, przy czym temperatura w ciągu dnia rzadko wynosi mniej niż 30°C.

Antalya a jej atrakcje turystyczne

Atutem Antalyi może być z pewnością różnorodność zabytków. Do najczęściej podziwianych należy pochodząca z II wieku rzymska Brama Hadriana oraz jednostkowy minaret Yivli, który stanowi pozostałość po dawnym meczecie. Charakter Antalyi w pełni oddaje Kaleici, oznaczające po prostu Stare Miasto. Wzrok turystów przyciągają lokalne kramy i sklepiki, małe, wąskie uliczki, oryginalne zabudowy oraz niewielkie knajpki i ekskluzywne hotele. Warto zwiedzić także Termessos, czyli starożytne ruiny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na doskonale zachowany teatr.

Muzeum Archeologiczne w Antalyi jest pierwszą placówką tego typu w Turcji, która postanowiła otworzyć salę dla dzieci. Mają one zapewnioną tam możliwość obejrzenia kolekcji dawnych skarbonek oraz zabawek. Dodatkową atrakcją jest dydaktyczno-kształcąca forma rozrywki, jaką są gry edukacyjne.

Jednym z najlepszych sposobów spędzenia wolnego czasu są wakacje w Turcji, przy czym warto mieć świadomość, że samo wymienienie tureckich atrakcji turystycznych jest po prostu niemożliwe, nie wspominając już o ich omówieniu. O tym, jakie są piękne i jak daleko odbiegają od europejskich wzorców kulturowych, można przekonać się, odwiedzając leżący w azjatyckiej części turecki kurort Antalyę.